Konsola to niewielki stoliczek, który pojawił się na salonach już w wieku XVIII i do dziś jest stosowany w aranżacjach wnętrz. Jak w przeszłości, tak i dzisiaj pełni on rolę czysto dekoracyjną w salonie, przedpokoju czy sypialni. Oczywiście współczesne modele konsol różnią się znacznie od tych, które powstawały w wieku XVIII czy XIX, lecz została zachowana ich pierwotna forma. Zmieniły się kolory, detale oraz materiały, z których wykonuje się ten elegancki mebelek.

Czym jest konsola?

Stolik dekoracyjny zwany konsolą nie różni się zbyt wiele od stolika kawowego – ma cztery nogi i blat. To detale sprawiają, że w łatwy sposób można ją postawić w dowolnym miejscu pod ścianą i zaaranżować na niej dekoracyjną kompozycję z kwiatów, figurek dekoracyjnych czy kwiatów doniczkowych. Lecz konsola może również pełnić rolę poręcznego mebla w przedpokoju, na korytarzu lub w eleganckim biurze. Co sprawia, że konsola jest idealną podstawą do dalszych zabiegów aranżacyjnych? Oto kilka cech, które ją wyróżnia:

– wąski, długi blat

– idealna, poręczna wysokość

– jej kształt sprawia, że łatwo jest ją ustawić pod ścianą

– wielofunkcyjność – może pełnić zarówno rolę stolika nocnego, jak i toaletki w łazience.

konsola

Konsola – do czego jeszcze można jej użyć?

Ten wielofunkcyjny mebelek z reguły sytuowano między oknami lub pod lustrem, aby postawić na nim zegar, porcelanowe figurki lub kwiaty w wazonach. Współczesna rola konsoli poszerzyła się o kolejne warianty. O ile w salonie pełni ona jak zwykle rolę dekoracyjnej półki, o tyle w przedpokoju można schować w niej np. klucze od samochodu. W eleganckim biurze, o wybitnie męskim charakterze, może pełnić rolę stolika na alkohol. W sypialni miłośniczki stylu skandynawskiego to idealne miejsce na sukulenty w doniczkach. Krótsze modele z powodzeniem zastąpią typową szafkę nocną stojącą obok wezgłowia łóżka.

Jak wygląda współczesna konsola?

W XVIII  wieku konsole były wykonywane z materiałów takich jak drewno czy marmur. Złocenia i płaskorzeźbione detale upodabniały je do dzieł sztuki, co sprawiało, że same w sobie pełniły rolę pięknej dekoracji. Współcześnie konsola jest także wielofunkcyjnym stolikiem wyposażonym w szuflady. W stylu skandynawskim i loftowym wykonywana jest z metalu oraz drewna, podczas gdy nurt skandynawski preferuje konsole wykonane z drewna, o postarzonej strukturze powierzchni. Konsola, która pod względem wyglądu będzie pasowała do danego wystroju wnętrza, bez problemu może stanowić element praktycznie każdej aranżacji.