Wiszące półki na książki to najlepszy sposób na uporządkowanie księgozbioru. Nie zabierają cennego miejsca na podłodze, a jednocześnie pozwalają na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w gabinecie, salonie czy pokoju dziecięcym. Tego rodzaju element wyposażenia umożliwia też wyeksponowanie ulubionych pozycji i najpiękniejszych wydań, dzięki czemu sprawdza się jako efektowna dekoracja mieszkania.

Półki w każdym stylu

Półkę na książki zastosować można w praktycznie dowolnej aranżacji. W stylu nowoczesnym najlepiej sprawdzają się modele w formie modułów ściennych, które da się na różne sposoby ze sobą zestawiać. W pomieszczeniu urządzonym industrialnie, dobrym rozwiązaniem będą metalowe półki na książki. Takie konstrukcje przypominają nieco stalowe siatki, na których układać można nawet najcięższe tomy. Wyjątkowo oryginalnie prezentują się półki wykonane z przezroczystego tworzywa. Sprawiają one wrażenie, że książki lewitują w powietrzu. W klasycznych wnętrzach zawiesić można najbardziej tradycyjne półki drewniane, które sprawdzają się także w zdominowanym przez naturalne materiały stylu skandynawskim.

Półki nietypowe

Miłośnicy niebanalnych rozwiązań mogą zdecydować się na półkę zawieszoną pod skosem, pozwalającą na łatwe przechowywanie książek o różnych rozmiarach. Ten element wyposażenia wiesza się w taki sposób, aby utworzyć oryginalne, trapezoidalne i trójkątne przestrzenie. W takiej kompozycji bez trudu znaleźć można miejsce zarówno dla wielkoformatowych albumów, jak i małych książeczek dla dzieci. Wyjątkowo efektownie prezentują się także półki na książki z ramek w kształcie plastra miodu lub kwadratu, które mogą być wieszane osobno lub stanowić całość stylowej kompozycji.

Sposób układania książek na pólkach

Istnieją różne sposoby układania książek na półkach. Wiele zależy od zasobności domowego księgozbioru, a także ilości dostępnego miejsca. Kolekcja książek może być wyjątkowo stylowym elementem wystroju, dlatego warto zadbać o odpowiednie dopasowanie półek do całej aranżacji. Nie bez znaczenia pozostaje także sama specyfika zbiorów, która może być bardzo zróżnicowana. Jeżeli występują w nich książki należące do wielu kategorii, warto dla każdej z nich wyodrębnić osobną półkę. Takie same rozwiązanie polecane jest w przypadku, gdy w księgozbiorze znajdują się pozycje należące do wielu domowników.