W modnych i praktycznych sypialniach dużą popularnością cieszą się łóżka tapicerowane. Meble z tej kategorii obite są miękką warstwą z pianki lub gąbki i obleczone tkaniną, skórą lub ekoskórą. Dzięki swoim korzystnym właściwościom, doskonale sprawdzają się w wielu domach. Do ich zalet należy również nadawanie wnętrzom wyjątkowo przytulnego charakteru. Jak wybrać łóżko tapicerowane, które sprawdzi się w danym wnętrzu?

Jak dopasować wielkość łóżka?

Wymiary mebla muszą być dopasowane do wielkości pomieszczenia i zapotrzebowania domowników. Warto pamiętać, że minimalna zalecana szerokość materaca dla jednej osoby to 80 cm, a dla dwóch – 140 cm. Czym łóżko szersze, tym spanie na nim jest bardziej wygodne. Konieczne jest jednak funkcjonalne wkomponowanie akcesorium w przestrzeń sypialni. Wśród tapicerowanych łóżek pojawiają się modele ramowe i kontynentalne. W przypadku tych pierwszych, oprócz wymiarów materaca, konieczne jest wzięcie pod uwagę wielkości ramy. Obrzeża łóżka mają zwykle szerokość 4-5 cm lub większą. Te wartości należy dodać do szerokości materaca podczas dobierania odpowiedniej wielkości mebla do wnętrza. W przypadku mebli kontynentalnych, podstawa nie przekracza wymiarów materaca. Szerokość łóżka będzie więc odpowiadała wielkości powierzchni do spania. Na co zwrócić uwagę dobierając łóżko do zapotrzebowania użytkowników?

Meble dopasowane do potrzeb

Poszukując akcesorium, które będzie wygodne dla korzystających z niego osób, należy wziąć pod uwagę wysokość mebla. Osoby, które doświadczają problemów ze stawami kolanowymi lub trudności ze wstawaniem, nie powinny wybierać zbyt wysokich łóżek. Sprawdzą się tutaj modele nie wyższe niż 70 cm. Dobierając wygodne łóżko do sypialni, warto również pamiętać o wezgłowiu. Choć nie wszystkie meble są w nie wyposażone, może ono okazać się wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Doceniają je przede wszystkim osoby, które przed snem lubią oddawać się lekturze lub oglądaniu filmów. Wezgłowie nie tylko zapewni komfortowe oparcie dla pleców, ale również uchroni poduszki przed spadaniem, a ścianę przed zabrudzeniami. Poszukując odpowiedniego mebla do swojej sypialni, należy wziąć pod uwagę wysokość i szerokość tej części. Takie tapicerowane łóżko z wezgłowiem musi swobodnie mieścić się w pomieszczeniu, jednocześnie zapewniając dopasowane do wzrostu użytkowników oparcie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając łóżko do swojego domu, warto zdecydować się na model wyposażony w skrzynię na pościel. W znacznym stopniu wpłynie ona na funkcjonalność pomieszczenia. Możliwe jest również dokupienie odpowiedniego kufra do posiadanego już łóżka. Decydując się na tapicerowany mebel, nie należy zapominać o odpowiednim dopasowaniu zewnętrznej warstwy materiału. Wśród dostępnych tkanin pojawiają się rodzaje dostosowane do potrzeb właścicieli zwierząt, rodziców i alergików. Materiały mogą być odporne na zaciąganie i umożliwiać łatwe czyszczenie zabrudzeń. Skórzane akcesoria wyjątkowo łatwo jest uchronić przed zbieraniem kurzu. Model dopasowany do zapotrzebowania z pewnością okaże się praktycznym meblem.