Wygodna sofa to jeden z najważniejszych elementów każdego salonu. Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest małe, czy ma sporą powierzchnię, funkcjonalne i dobre jakościowo meble są na wagę złota. Jaka sofa rozkładana będzie najlepszym wyborem? Jakie modele doskonale nadają się zarówno do codziennego odpoczynku, jak i do spania?

Kształt sofy i system rozkładania – na co zwrócić uwagę?

Aby sofa rozkładana w rzeczywistości była funkcjonalna, musi być dobrze dobrana pod kątem potrzeb wszystkich domowników. Jeśli w domu mieszka jedna czy dwie osoby, zapewne wystarczy niewielka sofa o prostej konstrukcji. Natomiast rodziny, które liczą wiele członków bądź często zapraszają gości, mogą zdecydować się na dużą kanapę rogową, czy inny model zapewniający odpowiednią ilość miejsca do wypoczynku. Mała sofa rozkładana do przodu może okazać się najlepszym wyborem w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni, na przykład kawalerkach. Z kolei model w kształcie litery L rozsuwany wzdłuż jednego boku idealnie nadaje się dla większych rodzin. System rozkładania ma szczególne znaczenie wtedy, gdy dany mebel będzie służyć zarówno do odpoczynku w ciągu dnia, jak i komfortowego snu w nocy. Niezależnie od tego, czy na sofie będzie spał ktoś z domowników, czy goście przebywający w odwiedzinach, powinna być ona funkcjonalna i łatwa w rozkładaniu. Mechanizm, który posiada sofa rozkładana, musi działać płynnie i lekko, pozwalając tym samym szybko i bez zbędnych nerwów przygotować miejsce do spania.

sofy rozkładane

Dodatkowe funkcje wpływające na wygodę użytkowania

Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model kanapy ma dodatkowe funkcje i udogodnienia, które wpływają na wygodę codziennego użytkowania. Nie bez znaczenia jest też materiał obicia kanapy. Sofa rozkładana w salonie jest narażona na intensywne użytkowanie, toteż powinna być wykonana z trwałych i odpornych komponentów. Najbardziej praktyczne okazują się kanapy, których materiał obicia jest łatwy w czyszczeniu i nie wsiąka płynów. Do najpopularniejszych tkanin obiciowych należy:

  • skóra ekologiczna,
  • sztruks,
  • aksamit,
  • welur,
  • szenil,
  • nubuk,
  • mikrofibra.

Sofa rozkładana koniecznie powinna mieć wybudowany pojemnik na pościel. Dzięki takiej funkcji można szybko i bezproblemowo schować kołdrę i poduszki w ciągu dnia, a wieczorem ponownie wyciągnąć. Kiedy sofa rozkładana nie ma takiego pojemnika, trzeba będzie zastanowić się nad innym schowkiem na pościel, co – jak wiadomo – może znacznie ograniczyć przestrzeń w mieszkaniu.