Jadalnia to szczególne miejsce w domu, czy w mieszkaniu. W tym pomieszczeniu zazwyczaj zasiada się do wspólnych posiłków z rodziną lub przyjmuje gości. Jedzenie przy jednym stole to czas na spędzenie wolnego czasu, rozmowy i zacieśnienie więzi pomiędzy domownikami. Dlatego ważny jest wygląd jadalni, czyli dobór odpowiednich mebli i dodatków. Główną rolę gra oczywiście stół, a wraz z nim krzesła. Jak wybrać odpowiednie do jadalni? Czym kierować się przy wyborze? 

Jaka powinna być wysokość krzeseł do jadalni?

Jednym z najważniejszych aspektów, o których należy pamiętać przy wyborze krzeseł do jadalni, jest ich wysokość. Od tego w głównej mierze będzie zależał komfort ich użytkowania. Wymiary dobiera się do stołu, przy którym będą stały. Przestrzeń pomiędzy siedziskiem a blatem powinna wynosić ok. 30 centymetrów, przy czym siedzisko nie może znajdować się wyżej niż 49 centymetrów od podłogi. Jeśli chodzi o oparcie, to przyjmuje się, że jego krawędź nie powinna znajdować się wyżej niż 20 centymetrów nad blatem stołu. 

krzesła do jadalni

Jaki materiał będzie najlepszy do jadalni?

Kolejnym ważnym elementem, o którym należy pamiętać, wybierając krzesła do jadalni, jest materiał wykonania. Jadalnia — jak sama nazwa mówi — to miejsce, gdzie spożywa się posiłki. Oznacza to, że trzeba liczyć się z niespodziankami w postaci wylanej zupy, czy sosu. Z niektórych materiałów dużo trudniej jest usunąć plamy. Tapicerowane krzesła do jadalni to zatem nie najlepszy pomysł. Dużo lepiej sprawdzi się skóra lub drewno. Są to materiały, które łatwo utrzymać w czystości. 

Krzesła do jadalni jako element aranżacji wnętrza

Krzesła do jadalni to także elementy dekoracji. Ich dobór będzie wpływał na ogólny wygląd pomieszczenia. Dlatego warto dokładnie przemyśleć tę decyzję. Krzesła powinny być dopasowane do stylu, jaki panuje w jadalni lub całym mieszkaniu. Muszą one tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami aranżacji. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba ograniczać się do jednego koloru czy konkretnego wyglądu. Chodzi o to, aby poszczególne meble i dodatki nie kłóciły się ze sobą. Obecnie łączenie różnych stylów czy wzorów jest mile widziane, ale warto zachować umiar. Krzesła do jadalni często sprzedawane są w komplecie ze stołem — to idealna opcja dla miłośników klasycznych rozwiązań