W pokoju młodzieżowym musi znaleźć się przede wszystkim wygodne miejsce do nauki oraz odpoczynku. Są to dwa niezbędne elementy wyposażenia pokoju nastolatka. O czym trzeba pamiętać, wybierając łóżko i biurko do pokoju młodzieżowego? 

Miejsce do nauki

Zastanawiając się, jak wybrać meble młodzieżowe, nie można zapomnieć o biurku, przy którym nastolatek będzie spędzał wiele godzin dziennie. 

Biurko musi być przede wszystkim funkcjonalne, a to znaczy, że musi być wystarczająco duże, by zmieściły się na nim wszystkie rzeczy nastolatka. Konieczne jest miejsca na książki, zeszyty czy drukarkę. Musi się również na nim zmieścić komputer, bez którego młodzież nie umie się już obejść. 

Trzeba pamiętać, że biurko koniecznie musi mieć również odpowiednią wysokość, by młody człowiek mógł wygodnie siedzieć. Chcąc prawidłowo ustalić wysokość biurka, należy zwrócić uwagę czy stopy nastolatka swobodnie stoją na ziemi. Kolana powinny być ugięte pod kątem 90º. Plecy muszą swobodnie opierać się o oparcie. 

Biurko powinno być wyposażone w szuflady i szafki. Dzięki temu utrzymanie porządku będzie dużo łatwiejsze. 

Integralnym elementem miejsca do nauki jest fotel biurowy. Koniecznie trzeba zadbać, by był wyposażony w podłokietniki oraz wygodne koła, które ułatwia poruszanie się bez wstawania z krzesła. Trzeba pamiętać, że fotel biurowy pomaga zadbać o prawidłową postawę w czasie odrabiania lekcji czy gry na komputerze. Jest to niezmiernie ważne. 

Miejsce odpoczynku

Zastanawiając się, jak wybrać meble młodzieżowe, należy pamiętać, że integralnym elementem wyposażenia pokoju nastolatka jest łóżko, na którym młody człowiek odpoczywa. 

Wybierając łóżko należy skoncentrować się na modelach, które mają co najmniej 80 cm szerokości. Wygodniejsze jest łóżko 90 cm, ale nie w każdym pokoju się zmieści. W dużym pokoju można pozwolić sobie na łóżko, które ma nawet 120 cm szerokości. Warto pamiętać, że im szersze łóżko, tym wygodniej się śpi. 

Wybierając łóżko, warto zdecydować się na te, które mają 200 cm długości. Nastolatki szybko rosną i nawet, gdy w tym momencie nie potrzebuje tak długiego łóżka za chwilę się to zmieni. Mniejsze łóżko jest zbędnym wydatkiem. 

Wybierając łóżko należy zwrócić uwagę, czy jest wyposażone w pojemnik na pościel. Zawsze jest to dodatkowe miejsce do przechowywania. Nie trzeba w nim trzymać pościeli, ale zawsze przyda się pojemnik na dodatkowe koce, komplet pościeli czy ręczniki. 

Ważnym elementem łóżka jest rama. To dzięki niej łóżko stylistycznie dopasujemy do wystroju wnętrza. Do pokoju chłopca świetnie sprawdzi się drewniana rama. Elegancko i uniwersalnie. W pokoju dziewczynki można pozwolić sobie na ramę metalową. Te bogato zdobione pomogą stworzyć elegancki, dziewczęcy pokój. 

Chcąc wybrać odpowiedni materac, należy pamiętać, że powinien on być twardością dostosowany do wagi nastolatka. Warto sprawdzić to w sklepie. Należy położyć się na materacu i w rejonie lędźwi wsunąć dłoń. Jeśli ręka wchodzi swobodnie materac jest zbyt miękki. Jeśli ręka nie wchodzi – jest za twardy. Odpowiedni materac będzie stawiał delikatny opór, ale dłoń wsunie się pod plecy.