Wybór mebli domowych jest dużo łatwiejszym zadaniem niż tych do ogrodu, gdzie trzeba liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Pogoda bywa mocno zmienna – raz świeci słońce, potem pada deszcz czy śnieg, a innym razem wieje silny wiatr. Wybór mebli do ogrodu nie może być przypadkowy, ale dobrze przemyślany. Tym bardziej jeśli chcemy znaleźć takie, które posłużą nam przez długi czas. Te kiepskiej jakości będą podatne na działanie wilgoci, promieniowania słonecznego, co niestety odbije się niekorzystnie na ich wyglądzie i trwałości. Istotne będzie zwrócenie uwagi na materiał, z jakich zostały wykonane meble. 

Czy wybór drewnianych/rattanowych mebli ogrodowych ma sens?

Meble drewniane bez wątpienia są klasyką, nigdy nie wychodzącą z mody, idealnie pasującą do każdej ogrodowej aranżacji. Wymagają one zabezpieczenia przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi w postaci deszczu czy promieniowania słonecznego. Za impregnat służyć może olej, lakier czy farba. Trzeba liczyć się z ponoszeniem dodatkowych kosztów związanych z zakupem specjalistycznych środków konserwujących. Przeprowadzenie zabiegów konserwujących wymaga też poświęcenia czasu i energii. Jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane, posłużą przez wiele lat. Wadą i zaletą mebli drewnianych jest ich ciężar, który z jednej strony zapewnia stabilność, a z drugiej utrudnia przenoszenie. Każdy rodzaj drewna ma swoje unikalne wybarwienie i usłojenie, przez co odznaczają się niepodważalnością. Można też je odświeżyć i pomalować. Naturalnym wyglądem cechują się też meble rattanowe, które są niezwykle lekkie i łatwe w czyszczeniu. Niestety ich odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne nie jest zadowalająca. Jeśli marzy nam się aranżacja rustykalna, to meble rattanowe do ogrodu będą strzałem w dziesiątkę. Wyglądają bardzo efektownie. To samo zresztą można powiedzieć o tych wiklinowych – mają dekoracyjny charakter, są lekkie i łatwe w przenoszeniu. Wspaniale sprawdzą się w miejscach zadaszonych. 

Jakie zalety i wady mają meble ogrodowe metalowe? 

W ogrodach, szczególnie tych urządzonych w stylu nowoczesnym, często można spotkać meble metalowe. Jeśli szukamy mebli trwałych, stabilnych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w konserwacji, warto zdecydować się na te wykonane ze stali. Trzeba jednak liczyć się z ich dużą wagą, co utrudnia ich przenoszenie. Jako, że siedzisko metalowe jest mało wygodne, konieczne będzie wyposażenie ich w poduszki. Minusem tych mebli będzie podatność na zmianę temperatur. Podobnie jest z meblami żeliwnymi – trwałymi i żywotnymi, ale ciężkimi. Przechowywanie takich mebli może być problematyczne. Ciekawym rozwiązaniem będą meble aluminiowe, które są lekkie i nie rdzewieją. Najczęściej występują w wersji składanej.