Urządzanie nowego domu czy mieszkania nie jest łatwe, a podczas tego procesu stanąć trzeba przed wieloma trudnymi wyborami, w tym o tym dotyczącym ogólnego charakteru wnętrza, po czym następuje między innymi wybór mebli. Do tych podstawowych, które kupuje się niemal na samym początku, należą krzesła, a absolutną klasyką są krzesła z drewna, jednak jak wybrać krzesła drewniane i co warto o nich wiedzieć?

Krzesła drewniane – modele dla każdego rodzaju wnętrza

Krzesła drewniane są niezwykle uniwersalne, gdyż istnieje wiele ich modeli, poczynając od takich, które wzorowane są na krzesłach historycznych po takie, które wprawiają podziw dzięki nowoczesnemu designowi i niesamowitym formom. 

Krzesła drewniane, nawet te w stylu bardzo nowoczesnym, wręcz futurystycznym, wprowadzają do domu ciepłą rodzinną atmosferę i dlatego też są preferowane przez wiele rodzin, które nie wyobrażają sobie zastosowania modeli z metalu czy tworzyw sztucznych.

Być może ich popularność wynika też z faktu, że większość ludzi bardzo lubi kontakt z drewnem. Wiele osób dąży do tego, co naturalne, a dzięki krzesłom z drewna można poczuć więź z naturą. Są one przyjemne w dotyku, ciepłe, a bardzo często także wydzielają charakterystyczną dla drewna woń, tak przyjazną ludzkim nozdrzom.

Wszystkie te elementy sprawiają, że pozycja krzeseł drewnianych na rynku nie jest w żaden sposób zagrożona i będą one królowały w domach jeszcze długi czas.

Czym kierować się, wybierając krzesła drewniane?

Planując zakup krzeseł drewnianych, warto jest przede wszystkim zdecydować się, czy wnętrze ma być urządzone w stylu tradycyjnym, czy bardziej nowoczesnym, a może w stylu szczególnie eleganckim lub wysoce minimalistycznym.

Niektórzy preferują tradycyjne, wyszukane krzesła, często z rzeźbieniami, a inni bardzo minimalistyczny, wręcz ascetyczny design, rodem z północy Europy.

Warto też zastanowić się, czy krzesła mają posiadać podłokietniki, czy nie. Podłokietniki to bardzo pożądane i wygodne rozwiązanie, a w wielu przypadkach wyposażone w nie krzesło pełni poniekąd też rolę fotela, gdyż można w nim na przykład usiąść z książką.

Pod uwagę trzeba brać także to, czy krzesło ma być wykonane jedynie z drewna, czy ma zawierać elementy wykonane z innych materiałów. Popularnymi krzesłami są między innymi te tapicerowane, gdyż dla wielu osób siedziska z drewna są po prostu zbyt twarde, a czasem także i zbyt chłodne. Dodatkowo w przypadku krzeseł tapicerowanych można dobrać takie obicie, które podkreśli charakter domu i które sprawi, że krzesła będą pasować do innych znajdujących się w nim mebli i wyposażenia, w tym do kanapy czy dywanu.

Liczy się także sama konstrukcja oparcia, gdyż jedni wybierają solidne krzesło podpierające plecy, a inni wolą ażurowe oparcia. 

Warto także wspomnieć o tym, że do różnego rodzaju pomieszczeń odpowiednie będą inne rodzaj krzeseł. Szczególnie o zapewnienie komfortu trzeba zadbać w przypadku wyboru krzeseł do salonu, na których to spędza się długie godziny, oglądając telewizję, czy czytając książki. W kuchni za to lepsze będą krzesła minimalistyczne i o lekkiej konstrukcji, które łatwo też będzie czyścić, a więc powinny być one pozbawione obić. 

Powyższe wskazówki na temat tego, jak wybrać krzesła drewniane, warto jest uwzględnić już na wczesnym etapie projektowania wnętrza.