Sypialnia to wbrew pozorom najważniejsze pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Optymalna długość snu to ok. 8 godzin, co oznacza, że w sypialni spędza się 1/3 życia. Aby można byłoby spokojnie i komfortowo spać, musi być ona uporządkowana, przytulna i funkcjonalna. Oprócz łóżka ważnym elementem jest także stolik nocny. Jest to mebel praktyczny, a dodatkowo stanowi ozdobę w sypialni. Dlaczego stolik nocny jest potrzebny i jak go wybrać? 

Dlaczego stolik nocny jest potrzebny? 

Wiele osób przed snem czyta książkę, przegląda internet w telefonie, czy dokańcza pracę na laptopie. W takiej sytuacji potrzebne jest miejsce, aby dane przedmioty odłożyć. Na stoliku nocnym można umieścić wszystko to, czego używa się przed snem lub to, co będzie potrzebne po przebudzeniu. Niektóre osoby odkładają do snu okulary — bez stolika przy łóżku konieczne byłoby położenie ich na podłodze.

Lista przykładów jest oczywiście znacznie dłuższa. Na stoliku nocnym umieszcza się budzik, telefon, czy chociażby lampkę nocną. Jeśli mebel posiada dodatkowe szuflady czy półki, można umieścić w nim chusteczki, kosmetyki, których używa się przed snem czy inne potrzebne przedmioty. 

Jaką wysokość powinien mieć stolik nocny?

Stolik nocny dostępny w ofercie SFmeble, musi być przede wszystkim praktyczny. Największe znaczenie będzie miała tutaj wysokość. Powinien on być tak wysoki, jak łóżko lub nieco wyższy. Dzięki temu sięganie do niego będzie komfortowe. Najlepiej przed zakupem wykonać pomiary i sprawdzić wysokość łóżka (od podłogi do górnej krawędzi materaca). 

Wysokość stolika nocnego będzie miała wpływ przede wszystkim na jego funkcjonalność, jednak ma to też znaczenie estetyczne. Zbyt mały mebel do dużego łóżka nie będzie się dobrze prezentował. Tak samo będzie w sytuacji odwrotnej, czyli gdy stolik będzie za duży a łóżko za małe. 

Jaki stolik nocny wybrać? 

Oprócz wysokości stolika nocnego trzeba zrobić uwagę również na jego pojemność oraz ogólny wygląd. Ta pierwsza kwestia zależy od tego, do czego mebel będzie używany. Jeśli ktoś potrzebuje stolika przy łóżku jedynie do ustawienia lampki nocnej i budzika, to niepotrzebny będzie wielki, rozbudowany mebel.

Natomiast jeśli ktoś przy łóżku chciałby trzymać swoją kolekcję książek, wtedy warto już pomyśleć o pojemniejszym stoliku nocnym. Jeśli chodzi o wygląd, to należy dobrać go do stylu, w jakim utrzymana jest sypialnia. Musi on tworzyć z resztą pomieszczenia spójną całość.