Od wielu wieków sofa pełni rolę niezastąpionego mebla, który zajmuje honorowe miejsce w każdym salonie, niezależnie od wielkości wnętrza. Współcześni projektanci mebli tworzą sofy do zadań specjalnych, które wyróżniają się szeregiem funkcjonalnych udogodnień. Jedną z najciekawszych opcji jest model, który jednocześnie pełni rolę siedzenia i dwuosobowego łóżka. Posiada on wbudowany materac, który w każdej chwili można wysunąć spod mebla, aby wygodnie się na nim przespać.

Sofa w mieszkaniu i w domu

Choć z reguły salon kojarzy się z przestronnym, okazałym wnętrzem dużego domu, to nie może go zabraknąć także w niewielkim mieszkaniu. To tutaj najlepiej sprawdzają się modele rozkładane, które w dzień pełnią rolę siedzenia, a w nocy – wygodnego łóżka, które może pomieścić od 1 do 2 osób. Wyposażone są także w schowek, w którym można przechowywać pościel – nie trzeba każdorazowo wynosić pościeli do drugiego pokoju. Ale także duże wnętrza zasługują na odrobinę funkcjonalnej wygody. Obszerny salon to świetne miejsce dla sofy modułowej, której elementy można z sobą dowolnie zestawiać, w tym ułożyć je tak, aby dopasowały się do narożnika. Aby siedzenie było wygodniejsze, niektóre modele wyposażone są w regulowane zagłówki oraz oparcia – z możliwością regulacji pochyłu. Większość sof ustawionych jest na specjalnych nóżkach, co ułatwia odkurzanie i mycie podłogi pod meblem.

sofa

Jak wygląda współczesna sofa?

Ten wygodny mebel został stworzony z myślą o zapewnieniu maksimum komfortu siedzenia, dlatego nic dziwnego, że sofa jest miękka i posiada profilowane oparcie. W komplecie wypoczynkowym tworzy ona trio z fotelami, a czasem nawet z podnóżkami. Wygodę i estetyczny wygląd zapewnia tapicerka i specjalna gąbka, która dopasowuje się do kształtu ciała osoby siedzącej. Wszystkie te cechy sprawiają, że sofa to idealny mebel do salonu, gdzie przyjmuje się gości lub spędza z rodziną seans przed telewizorem. Bez problemu można także się na niej zdrzemnąć, bądź po prostu wypić herbatę i przeczytać interesującą książkę. Aby dodatkowo zwiększyć komfort wypoczynku, większość sof posiada podłokietniki oraz pasujące do tapicerki poduszki, które są równie miękkie co oparcie i siedzenie. Ogromny wybór modeli sprawia, że do każdej aranżacji można dobrać odpowiedni kolor oraz fason sofy.