Wiele modnych i funkcjonalnych aranżacji wnętrz utrzymanych jest w stylu skandynawskim. W takich pomieszczeniach wyjątkowo istotne jest dopasowanie odpowiednich elementów wyposażenia. Ta konwencja aranżacyjna łączy w sobie surowość z przytulnością. Istotne jest w niej stosowanie naturalnych surowców oraz proste i wygodne rozwiązania. Jak wybrać krzesła skandynawskie, które spełnią wszystkie wymagania tego wystroju?

Wzory i kolorystyka

Pomieszczenia w stylu skandynawskim utrzymane są w jasnych, stonowanych barwach. Dominują w nich biel, barwy kremowe oraz odcienie szarości i grafitu. Pojawiają się tu czasem bardziej intensywne niebieskie akcenty oraz biało-czarne geometryczne wzory. Bardzo istotne w tym stylu jest wybieranie naturalnych surowców. Elementy wyposażenia powinny więc być wykonane z drewna. Często pozostawia się je w surowej barwie lub maluje na biało. W stylu skandynawskim pojawiają się też naturalne tkaniny i elementy betonowe. Możliwe jest łączenie fragmentów surowego drewna z malowanym na czarno metalem.

Popularne modele krzeseł

Najczęściej spotykanym rodzajem we wnętrzach o omawianym stylu jest tapicerowane krzesło w stylu skandynawskim na lekkich drewnianych nogach. Posiadają zazwyczaj minimalistyczne, ale wygodne siedzenia z profilowanym oparciem. Rzadko wyposażone są w podłokietniki. Ergonomiczny kształt zapewnia możliwie najwyższy stopień wygody. Takie krzesła często posiadają tapicerowane siedzenia. Innymi modelami, które znajdują zastosowanie w takich aranżacjach są proste egzemplarze wykonane w całości z drewna. Można tu spotkać między innymi klasyczne modele ze szczeblami kojarzone również ze stylem industrialnym. Obok nich pojawiają się taborety o nieco surowym wyglądzie. Mogą to być egzemplarze wykonane z surowego drewna i metalu. W ofercie skandynawskich krzeseł odnaleźć można również tzw. stołki barowe. Wyposażone w wyjątkowo wysokie nogi i niewielkie oparcia znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach.

Jak dopasować krzesła skandynawskie?

Poszukując kompletu odpowiednio dobranych krzeseł należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wysokość stołu i zapotrzebowanie domowników. Warto pamiętać o tym, aby wszystkim korzystającym z nich osobom zapewnić maksymalną wygodę. Ważne jest to, aby pomiędzy siedziskiem krzesła a blatem stołu pozostawić ok. 30 cm wolnej przestrzeni. Zestaw mebli warto również dopasować do wzrostu domowników. Siedząc na krześle, każda osoba powinna móc swobodnie oprzeć stopy na podłodze. Dopasowując do pomieszczenia krzesła skandynawskie zaleca się wziąć pod uwagę możliwość ich funkcjonalnego ustawienia. Warto zadbać o to, aby każdy element można było bez problemu dosunąć do blatu stołu. Istotne jest również to, aby wszystkie akcesoria mieściły się ustawione obok siebie i tworzyły spójną całość. Należy pamiętać o tym, że na każde krzesło powinno przypadać ok. 60 cm długości blatu.

Odpowiednio dobrane krzesła podkreślą unikalny charakter każdego pomieszczenia. W przypadku tego rodzaju akcesoriów wyjątkowo ważne jest to, aby były wygodne i funkcjonalne.