Stolik kawowy to specyficzny mebel, który ze względu na swoje niewielkie gabaryty często dobierany jest jako element wieńczący całą aranżację pomieszczenia. Warto jednak poświęcić mu nieco więcej uwagi, aby uniknąć wyboru modelu psującego koncepcję wnętrza. Dobór stolika powinien być przemyślany, dzięki czemu podkreśli styl aranżacyjny i wzbogaci go o dodatkowe zalety. Dotyczy to zwłaszcza rozmiaru mebla, który nie może być za mały lub zbyt duży.

Okrągły stolik

Obecnie coraz częściej spotkać można okrągłe stoliki kawowe, które zastępują tradycyjne meble z prostokątnymi blatami. Owalne kształty pasują zwłaszcza do pomieszczeń nieco ograniczonych pod względem przestrzeni. Okrągła forma takiego stolika nadaje mu lekkości, a zarazem masuje rzeczywiste wymiary. Meble tego typu idealnie nadają się do małych pokoi, zwłaszcza tych zaprojektowanych na obwodzie kwadratu. Umiejętnie dobrany stolik kawowy okrągły dobrze równoważy ostrą, surową formę takich pomieszczeń. Rozwiązanie to polecane jest także do salonów, w których poszczególne siedziska posiadają odmienną stylistykę.

okrągły stolik kawowy

Rozmiary stolika

Wymiary okrągłego stolika kawowego należy dopasować do parametrów pomieszczenia, w którym zostanie wykorzystany. Mebel ten powinien posiadać wysokość podobną do wysokości kompletu wypoczynkowego. Jego średnica musi natomiast pozwalać na wygodne odsunięcie stolika od kanapy i foteli na odległość, która umożliwi swobodne przemieszczanie się domownikom. Ze względu na swoją owalną formę, okrągłe stoliki kawowe nie posiadają kantów. Nawet w przypadku ustawienia go zbyt blisko siedziska, nie występuje ryzyko zadrapań przy wstawaniu. Najczęściej wybierany rozmiar takiego mebla to 100 cm średnicy i 50 cm wysokości.

Stolik w kuchni

Okrągłe stoliki wykorzystywane są przede wszystkim w salonach i pokojach gościnnych, jednak coraz częściej można je spotkać także w funkcjonalnych i nowoczesnych kuchniach. Nie są to jednak typowe stoliki kawowe, a nieco większe meble o podniesionej funkcjonalności. W takim przypadku wysokość powinna umożliwiać wygodne, komfortowe spożywanie posiłków. Minimalne wymiary to 75 cm wysokości, jednak wiele zależy także od wzrostu poszczególnych domowników korzystających ze stolika. Mebel powinien umożliwiać wygodne wsuwanie krzeseł pod blat, dlatego warto pomyśleć o zakupie modelu stojącego na jednej nodze.