Choć coraz częściej czytamy książki w formie elektronicznej, to jednak tradycyjna papierowa forma nigdy nie wyjdzie z mody. Jeśli posiadamy własną kolekcję i chcemy ją odpowiednio wyeksponować, to niezbędne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań. Najbardziej klasycznym i ponadczasowym są przede wszystkim regały na książki. W sklepach meblarskich znajdziemy ich różnorodny wybór

Regały na książki – dobierzmy adekwatnie do swoich potrzeb

Jeśli posiadamy sporą kolekcję i często zdarza nam się sięgać po niektóre egzemplarze, to warto umieścić je w taki sposób, aby zawsze mieć do nich łatwy dostęp. Jak wybrać regał na książki, który nam to umożliwi? W sklepach dostępne są bardzo różne półki, które idealnie sprawdzą się do tego celu. Przede wszystkim regał na książki należy dobrać adekwatnie do wielkości naszej prywatnej biblioteczki. Książki mają bardzo różne formaty. Niektóre z nich są nieduże, a niektóre na przykład atlasy i albumy mają znacznie większą postać, np. formę A4 lub jeszcze większą. W takim przypadku trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość i głębokość półek. Najlepszym rozwiązaniem są regały, w których mamy możliwość samodzielnego zamontowania półek w dowolnych odległościach. Dzięki temu jeden poziom można przeznaczyć na mniejsze książki, a inny na te większe egzemplarze. 

Jeśli nasza kolekcja książek systematycznie się powiększa, to warto również zainwestować w regał nieco większy. Dzięki temu za rok czy dwa nie będziemy zmuszeni wymieniać mebla na inny lub dokupować kolejnego. Przeliczmy więc ilość naszych książek i według tego zaplanujmy zakup regału o właściwej wielkości. Taki regał można również wykonać na zamówienie, więc wchodzi również w rachubę dokładne zaplanowanie jego wysokości oraz szerokości. 

Otwarty czy może zamknięty?

Istotną kwestią jest zdecydowanie, czy chcemy nasze książki wyeksponować, czy może wolimy zamknąć je w szafce. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Kolekcja książek zawsze pięknie się prezentuje, więc otwarty regał jest najczęstszym wyborem. Niestety brzegi książek mogą pod wpływem światła płowieć, a także trzeba je systematycznie odkurzać. Zamknięty regał lepiej zabezpiecza przed tymi czynnikami naszą kolekcję, ale tym samym jest ona całkowicie niewidoczna.  

Klasyczny prostokątny, czy może o innym kształcie

Choć klasyczne proste regały na książki są ponadczasowe, to do nowoczesnych wnętrz można zdecydować się na regały o nieco bardziej oryginalnych kształtach. Obecnie w sklepach dostępne są półki na książki, które można powiesić lub postawić o bardzo różnych kształtach. Jedną z najnowszych propozycji są regały obrotowe, półokrągłe lub o walcowatym kształcie. Jeśli tylko będą idealnie komponować się ze stylem naszego salonu, to dlaczego nie zdecydować się na takie nietypowe rozwiązanie?

Istotne znaczenie ma także materiał, z jakiego regał został wykonany. Nie zawsze musi być to drewno. Inną alternatywą jest stal, tworzywa sztuczne, płyta MDF, a nawet szkło. Jeśli zależy nam na ciekawym akcencie w naszym salonie, to wybierzmy regał na książki w kontrastowym kolorze, np. czerwonym.