Odpowiedni fotel biurowy to komfort przez cały dzień pracy, funkcjonalność, niezawodność i praktyczność w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem. Każdy chyba zna sytuację, kiedy po kilkugodzinnym siedzeniu na niewygodnym krześle bolą plecy. Jeśli będzie się to powtarzać dzień po dniu, to nie jest daleko do przewlekłych chorób układu mięśniowo-szkieletowego. W przypadku gabinetu menedżera, oprócz ergonomii, należy zwrócić uwagę na design, ponieważ miejsce pracy powinno podkreślać status i solidność.
Funkcje foteli
Fotele biurowe, podobnie jak pracownicy biurowi, powinny być podporządkowane. Takie fotele ze względu na funkcje można podzielić na:
- Fotele biurowy dla kierownika. Powinny być jak najwygodniejsze, ponieważ dzień pracy kadry kierowniczej jest zazwyczaj dłuższy niż dzień pracy podwładnych. Takie fotele powinny mieć możliwość regulacji nie tylko wysokości, ale również pochylenia oparcia, posiadać wygodne podłokietniki i zagłówek.
- Fotele dla pracowników również powinny być wygodne, ponieważ mają na nich siedzieć przez 8 godzin dziennie, ale nie muszą mieć tak szerokiej gamy dodatkowych funkcji jak modele dla menedżerów. Materiał powinien być wysokiej jakości, wytrzymały, ale niekoniecznie tak drogi jak skóra. Wysokość tych modeli powinna być regulowana.
- Fotele gościnne i konferencyjne to najprostsze modele, w których trwałość i styl mają kluczowe znaczenie. Ponieważ nie będą siedzieć na nich dłużej niż 2 godziny, można obejść się bez regulacji wysokości i nachylenia. Możliwość huśtania się, przeciwnie, rozprasza zarówno osobę siedzącą, jak i wszystkich wokół.
Jakie mechanizmy posiadają fotele biurowe?
Nowoczesny fotel biurowy może być wyposażony w następujące mechanizmy:
- Regulacja wysokości siedziska. W najprostszych modelach jest to dźwignia, która pozwala na przesuwanie siedziska tylko w górę i w dół. W droższych fotelach mechanizm regulacji wysokości może być połączony z innymi funkcjami dla bardziej komfortowego i wielokierunkowego sterowania siedziskiem;
- Regulacja kąta nachylenia oparcia;
- Synchro-mechanizm. Pozwala na jednoczesną regulację wysokości siedziska i pochylenia oparcia. Występuje w droższych modelach, znacznie upraszcza wybór optymalnej pozycji i zwiększa komfort użytkowania;
- Mechanizm bujania. Pozwala użytkownikowi na kołysanie się z niewielką amplitudą bez obawy, że fotel się przewróci. Mechanizm pozwala na dobranie optymalnego współczynnika sztywności, który zależy od wagi siedzącego. Oś kołysania jest przesunięta lekko do przodu, dzięki czemu nie ma możliwości upadku, a kolana nie podnoszą się.