Przenoszenie dużych mebli może przysparzać wiele trudności. Problem ten dotyczy także ciągłego przekładania stolików, foteli oraz innych artykułów meblowych w pomieszczeniach o małej przestrzeni. Rozwiązaniem są kółka do mebli, które zwiększają ich funkcjonalność i pozwalają na wygodny transport.

Zalety kółek meblowych

Kółka meblowe (zobacz kółka meblowe z Belmeb) pozwalają w wygodny sposób przesuwać duże meble, co ma swoje zastosowanie nie tylko w czasie remontu. Duża mobilność mebli pozwala na częstą zmianę wystroju wnętrza, a także zwiększa funkcjonalność małych przestrzeni. Metalowe kółeczka z gumowymi oponkami nie rysują twardych powierzchni drewnianych, co sprawia, że można w nie bez obaw wyposażyć dowolne meble.

Budowa kółek do mebli

Kółka meblowe złożone są z trzpienia, który mocowany jest od spodu mebla, a także z kółeczka, które umożliwia toczenie. Na rynku dostępne są kółka z trzpieniami gwintowanymi i zatrzaskowymi. Spotyka się także specjalne trzpienie z mocowaniem na płytkę. Wiele kółek jest dodatkowo wyposażonych w specjalne hamulce, które stopują obrót kółka i sprawiają, że mebel stoi stabilnie w miejscu.

Kółka do mebli – jakie wybrać?

Wybór kółek do mebli uzależniony jest między innymi od materiału, z którego został wykonany dany meble. Do drewna zastosuje się inne trzpienie mocujące niż do płyty wiórowej lub tworzywa sztucznego. Od rodzaju podłoża zależeć będzie natomiast decyzja o wyborze kółek z gumowymi oponkami lub bez.