W każdym domu z pewnością przyda się jedna duża i pojemna szafa więcej. Niestety koszt zamówienia szafy na wymiar to często sporo pieniędzy. Panowie z zacięciem do projektów typu zrób to sam, z powodzeniem mogą zabrać się za zrobienie szafy wnękowej własnoręcznie.

Jak zabrać się za zrobienie szafy wnękowej

zamek baskwilowy

Pierwszy najważniejszy punkt to zastanowienie się nad samym rozplanowaniem wnęki szafy, a także ogarnięcie mechanizmu prowadnic i samych drzwi. Można zdecydować się na drzwi rozsuwane lub przesuwane, lub po prostu na klasyczne drzwi dwuskrzydłowe. Drzwi można zrobić na wymiar, zamawiając na przykład takie z płyty MDF na wysoki połysk. Można również zdecydować się na gotowe drzwi do różnego rodzaju szaf, które można kupić w marketach budowlanych.

Wnętrze szafy i mechanizmy

Przy tego typu projektach bardzo ważnym tematem jest samo wyposażenie szafy w różne mechanizmy. To właśnie na tym etapie można napotkać na odrobinę trudności, ale wystarczy trochę dłużej poszukać, a doskonałe rozwiązania z pewnością zostaną namierzone. Przykładem mogą być różnego rodzaju mechanizmy do zamykania szafy, szczególnie jeżeli ma ona służyć na przykład do przechowywania dokumentów. Zamek baskwilowy to doskonałej jakości zamek do tego typu szaf, gwarantujący większą wytrzymałość i bezpieczeństwo. Zamek baskwilowy to mechanizm znany głównie specjalistom, jednak analiza artykułów dotyczących projektów do it yourself z branży meblowej wystarczy, aby zamówić ten rodzaj zamka do swojej szafy.