Niemalże żadne meble nie mogłyby być w pełni wykorzystane, jeżeli w skład ich okucia nie wchodziłby zawiasy. To on umożliwiają odpowiednie przymocowanie drzwiczek do korpusu szafki. Chociaż może się wydawać, iż wszystkie zawiasy są takie same, to twierdzenie to jest dalekie od prawdy.

Różnorodne zawiasy

Różnorodność zamków meblowych może być przytłaczająca. Szczególnie dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z zawiasami meblowymi. Różnią się one m.in. kątem otwarcia, sposobem montażu. Duże znaczenie dla wyboru zawiasu ma również materiał wykonania mebla. Obecnie producenci oferują aż 9 różnych rodzajów zawiasów. Są to m.in. zawiasy:

  • puszkowe,
  • splątane,
  • kątowe,
  • tłoczkowe.

Funkcje nowoczesnych zawiasów

Warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania w przypadku zamków meblowych. Jednym z ciekawszych pomysłów jest montaż zamka z funkcją tzw. cichego domknięcia. Dzięki wyjątkowej konstrukcji zamki z tą funkcją mogą znacząco zmniejszyć prędkość zamykanych drzwiczek szafki. Oznacza to, że front zamknie się cicho oraz zniwelujemy ryzyko uszkodzenia szafki w wyniku użycia zbyt dużej ilości siły.

Innym ciekawym rozwiązaniem, którym coraz częściej odznaczają się nowoczesne zawiasy (https://www.belmeb.pl/akcesoria-meblowe/okucia/zawiasy.html) jest funkcja samoczynnego otwierania i domykania frontu szafki. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w przypadku szafek bez zamontowanego uchwytu. Opierają się one o zasadę push to open. Oznacza to, że wystarczy delikatnie docisnąć front szafki, aby ten się otworzył.