Coraz więcej osób decyduje się na przeznaczenie jednego pomieszczenia na pralnię. Takie rozwiązanie ma dużo zalet, ale wymaga także odpowiedniego wykończenia i wyposażenia.

Ściany i podłoga

W pralni wilgotność powietrza jest podwyższona. Z tego względu do wykończenia ścian należy wybrać materiał, który będzie na to odporny. Można wybrać gres lub glazurę, ale dobrze sprawdzi się także odpowiednio dobrana tapeta. Istnieją również farby do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach.
Na podłogę najlepiej wybrać kafelki. W roli płytek sprawdzi się gres lub terakota. Inną możliwością jest zakup wykładziny elastycznej.

drążek na ubrania

Wyposażenie

W pralni musi znaleźć się miejsce przede wszystkim na pralkę, ewentualnie również suszarkę bębnową. Przydatna będzie umywalka, deska do prasowania i żelazko.
Warto zadbać o możliwość wygodnego przechowywania ubrań. Pomocny będzie drążek na ubrania. Można powiesić na nim wyprasowane ubrania lub takie, dla których zabrakło miejsca w suszarce. Drążki na ubrania są wytrzymałe i dostępne w różnych długościach, więc łatwo będzie dobrać odpowiedni do każdej pralni. Drążek na ubrania można umieścić we wnęce, co pozwoli na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni. Przechowywanie ułatwią także kosze na pranie (minimum dwa – jeden na ciemne ubrania, drugi na jasne) oraz blaty i otwarte regały, na których można ułożyć wysuszone ubrania, ręczniki lub ustawić środki do prania.

Pralnia jako osobne pomieszczenie ułatwia organizację przestrzeni w domu i utrzymanie porządku. Warto zastanowić się, czy nie posiada się niedużego, rzadko używanego pokoju, który mógłby spełniać taką funkcję.