Materiał, z jakiego jest wykonany komplet wypoczynkowy, ma znaczenie podczas użytkowania. W pierwszej chwili kupuje się „oczami”, dlatego zwraca się uwagę na ogólny wygląd sofy i dołączonych foteli. Jednak elegancki styl to nie wszystko. Jak wybrać komplet wypoczynkowy mebli pod względem zastosowanych i dostępnych materiałów – który wariant będzie najlepszy i kiedy się sprawdzi?

Komplet wypoczynkowy obity naturalną skórą lub ekoskórą

Naturalna skóra lub ekoskóra to materiał, który już od dawna święci triumfy wśród osób, które chcą elegancko wyposażyć swój pokój gościnny. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę to, jak praktyczny i zarazem reprezentacyjny jest to materiał. Wypoczynek obity skórą jest nie tylko elegancki sam w sobie, ale również podnosi standard pomieszczenia. Pokój gościnny może więc tylko zyskać na skórzanych elementach wyposażenia. 

Jeśli faktycznie zapadnie decyzja, że zamawia się komplet wypoczynkowy ze skóry, warto pamiętać o tym, że jest to wbrew pozorom delikatny materiał. Trzeba więc o niego regularnie dbać, gdyż w przeciwnym razie zacznie tracić swój elegancki wygląd. 

Warto zdecydować się na zakup mebli ze skóry, ponieważ naturalny materiał ma dłuższą żywotność. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, nie jest eko, więc alternatywą może być ekoskóra. Intensywnie użytkowany wypoczynek z czasem może przestać zachwycać – na skórze pojawiają się marszczenia, których nie da się już wygładzić. Dlatego wszelkiego rodzaju meble, z jakimi sofa lub fotel sąsiadują, powinny zachować taką odległość, by się nie stykać ze sobą. 

Komplet wypoczynkowy wykonany z technorattanu

Technorattan to materiał, który staje się coraz bardziej atrakcyjny. Komplet wypoczynkowy kojarzy się przede wszystkim z salonem, ale równie dobrze znajduje zastosowanie na tarasie, czy w ogrodzie. Jeśli więc myśli się o tym, by meble do siedzenia postawić właśnie na tarasie lub na niezadaszonej przestrzeni, wypoczynek z technorattanu zda egzamin. Jest lekki, odporny na czynniki atmosferyczne, a przy tym wyjątkowo elegancki, gdyż do złudzenia przypomina naturalną wiklinę. 

Technorattanowy wypoczynek może też sprawdzić się w salonie, pod warunkiem, że ma służyć wyłącznie do siedzenia. Wrażenie lekkości działa korzystnie na wizualną stronę tego pomieszczenia. Szczególnie warto pomyśleć o takich właśnie sofach wtedy, gdy pokój gościnny ma co najmniej średni metraż. Meble z technorattanu bywają dość obszerne, dlatego potrzebują więcej miejsca. 

Komplet wypoczynkowy z materiału

Materiałowy wypoczynek kojarzy się zwykle z przytulnym wnętrzem. Jeśli urządza się salon w nowoczesnym stylu, taki dodatek będzie kapitalny. Może być jedynym, który sprawi, że wnętrze to stanie się wizualnie cieplejsze w odbiorze. Jak kupić komplet wypoczynkowych mebli, gdy mają być wykonane z materiału? Najlepiej zwrócić uwagę na to, czy jest to tkanina, która gwarantuje komfort podczas użytkowania. Co to znaczy? Wypoczynek powinien być wygodny, gdyż, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, gdzie gospodarz i gość pragną się zrelaksować. 

Ważne jest też, by materiał sofy dało się łatwo wyczyścić, gdyby uległ zabrudzeniu. Niektórych tkanin nie da się bez szwanku czyścić na mokro albo w wysokich temperaturach, o czym warto pamiętać przez zakupem kompletu. Jeżeli sofka ma być przede wszystkim dla najmłodszych, dobrym pomysłem może być tkanina typu filc lub plusz. Materiały te kojarzą się z tkaninami stosowanymi do wykańczania maskotek.