Większość osób starszego pokolenia, doskonale pamięta szuflady, których mechanizm zamykania i otwierania opierał się na zamontowanych na ściankach mebla listewek drewnianych będących prowadnicami.

Prowadnice do szuflad

Obecne prowadnice do szuflad, to nowoczesny system wysuwania i wsuwania szuflady za pomocą mechanizmu zbudowanego z metalowych elementów. Odpowiednia konstrukcja obliczona jest na udźwig szuflady, przy czym można rozróżnić następujące rodzaje prowadnic:

  • prowadnice kulkowe,
  • prowadnice rolkowe,
  • prowadnice montażu dolnego.

Prowadnice kulkowe oraz prowadnice montażu dolnego zostały skonstruowane na udźwig znacznych ciężarów od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu kilogramów natomiast prowadnice rolkowe – najczęściej używane mechanizmy do każdego typu szuflad, w zależności od wielkości mają udźwig do dwudziestu pięciu kilogramów.

Budowa i zasada działania prowadnicy do szuflady

Prowadnica do szuflady (https://www.belmeb.pl/akcesoria-meblowe/okucia/prowadnice.html) zbudowana jest z dwóch zależnych od siebie części. Jedną z nich przykręca się do szuflady, natomiast drugą do ścianki mebla w którym ma zostać zamontowana szuflada.
Oprócz prowadnic z mechanizmem tradycyjnym prostym, można zamontować prowadnice z funkcją samo zamykania się, oraz otwierania za pomocą naciśnięcia frontu szuflady, co sprawdza się przede wszystkich w meblach kuchennych.

Prowadnice są zazwyczaj sprzedawane w kompletach jako lewa i prawa wraz z koniecznymi wkrętami i podkładkami.