Dywany we wnętrzach pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Niejednokrotnie dodają pomieszczeniom również wrażenia domowego ciepła i przytulności. Obecnie jednak zamiast popularnych kiedyś, bardzo dużych dywanów zakrywających całe podłogi, stawia się na te mniejsze. Są one wykonane na różne sposoby (tkane płasko albo z długim włosiem). Zróżnicowane przejawia się także jeśli chodzi o ich wzory, barwy i kształty. Dobór koloru czy grafiki na dywanie jest kwestią indywidualną, zależną od preferencji. Jak jednak wybrać odpowiedni rozmiar dywanu? O tym poniżej.

Jak dobrać właściwą wielkość dywanu?

Rozmiar dywanu jaki będzie najbardziej odpowiedni do konkretnego wnętrza, będzie zależny od: układu domu czy mieszkania (tego, czy występują w nim przestrzenie otwarte czy zamknięte), wielkości pomieszczenia, sposobu ustawienia mebli (pod ścianą czy centralnie). Jeśli chodzi o salon, to w tym niewielkim i zamkniętym najlepiej będzie wyglądać dywan mały, ale dekoracyjny. Najlepiej ułożyć go pod stolikiem kawowym. Duży model mógłby przytłoczyć i optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć wnętrze. W salonach przestronnych sprawdzą się natomiast dywany w dużych rozmiarach (ale nie zakrywające całej podłogi). Trzeba wtedy jednak pamiętać o dwóch rzeczach:

  • kiedy kanapa stoi pod ścianą, to jej przednie nogi powinny znaleźć się na dywanie, przy jednoczesnym zachowaniu 20-40 cm odstępu między meblem a ścianą,
  • kiedy zestaw wypoczynkowy znajduje się w centrum salonu albo w otwartej przestrzeni, to meble powinny w całości znaleźć się na dywanie.

Dywany w sypialni – jakie będą wyglądać najlepiej?

dywany

Ułożony w sypialni dywan pełni oczywiście funkcję dekoracyjną. Posiada też jednak jeszcze jedną, dużą zaletę. Chroni bose stopy przed zimną podłogą. Ważne jest więc aby usytuować go w taki sposób, żeby każda ze wstających z łózka osób mogła na nim wygodnie stanąć. Najlepiej też kiedy dywan będzie wystawał również poza obrys szafek nocnych, które jednak nie muszą stać bezpośrednio na nim. W małej sypialni dywan nie powinien wystawać z przodu łóżka, w większej sypialni jest to natomiast wręcz wskazane. W ułożeniu dywanu trzeba też pamiętać, by umożliwił on swobodne otwieranie drzwi. To, jaki rozmiar dywanu dobrać do wnętrza jest oczywiście sugestią. Niektórzy bowiem będą traktować dywan jako niewielki, funkcjonalny gadżet, który będzie jedynie dopełniać wystrój wnętrza. Dla innych natomiast będzie to główny element aranżacyjny, dlatego będą chcieli postawić na dywan duży i wyrazisty.