Kluczowym elementem podczas montażu mebli są odpowiednie narzędzia i akcesoria z których korzystamy. Wkręty meblowe należą do tych niepozornych elementów, na które mało kto zwraca uwagę. Są małe i łatwe do przeoczenia, ale odgrywają istotną rolę podczas składania poszczególnych elementów naszych mebli. 

Po otwarciu zestawu do złożenia mebli naszym oczom zazwyczaj ukazują się torebki z różnymi niewielkimi śrubkami, które na pierwszy rzut oka trudno jest od siebie odróżnić. Często musimy ślęczeć długie godziny nad instrukcją, aby zorientować się, że wkręty od których zaczęliśmy montaż powinny znajdować się w innym miejscu. Dla osób bez wprawy w tego typu pracy jest to bardzo stresujące. Któż z nas nie zastanawiał się dlaczego po złożeniu stołu lub półki zostały nam dodatkowe wkręty i czy nie powinniśmy ich użyć?

Zwróć uwagę na końcówkę wkręta

Na pewno przed rozpoczęciem montażu i wzięciem do ręki śrubokręta lub wkrętarki warto wiedzieć, że wkręty meblowe mają różne rodzaje łbów (główek). To właśnie końcówka oraz jego średnica determinuje to jakiego rodzaju narzędzia powinny być użyte do skręcenia poszczególnych elementów mebla. Na ogół zakończone wkręty meblowe zakończone są łbem krzyżakowym lub płaskim. Rodzaj główki będzie dyktować, w jaki sposób należy używać śrubokręta do montażu i jakiego rodzaju śrubokręta potrzebujesz do demontażu.

Rozmiary wkrętów meblowych – jakich narzędzi używać?

Istnieją cztery popularne rozmiary wkrętów do mebli:

  • 3/4 cala lub 19mm
  • 1 cal lub 25mm
  • 1-1/4 cala lub 32 mm
  • 1-1/2 cala lub 38 mm

Rozmiar wkręta jest ważny, ponieważ określa średnicę otworu, który należy wywiercić w drewnie, a także określa, jak głęboko w drewno należy wiercić. Na przykład, jeśli masz śrubę 3/4″ i chcesz wywiercić otwór o głębokości 3″, będziesz potrzebować wiertła 7/8″ (22 mm). Jeśli masz śrubę 1″, to potrzebujesz wiertła 11/16″ (17 mm) na 4″.

Jeśli masz wkręty do drewna i wkręty metalowe, będziesz musiał użyć innego śrubokręta dla każdego typu, ponieważ mają one różne główki.

Jeśli używasz wiertarki do wkręcania wkrętów do mebli, zawsze używaj wiertła, które jest nieco mniejsze niż średnica wkręta, aby zapobiec rozłupaniu drewna lub uszkodzeniu wiertła.