Poszczególne elementy wyposażenia domu ulegają zanieczyszczeniu. Jednak niektóre z nich są prostsze w utrzymaniu odpowiedniej czystości od innych. Znacznie łatwiej jest pozbyć się osiadłego kurzu na przykład z figurki czy lampy niż ładnej dekoracyjnej poduszki. W jaki sposób zadbać o odpowiednią czystość tego elementu wyposażenia?

Odkurzanie

Najbardziej podstawową czynnością, jaką można podjąć, by poduszki dekoracyjne były czyste i estetyczne, jest ich odkurzanie. Wystarczy kilka ruchów podczas cyklicznego sprzątania mieszkania, by z grubsza usunąć osiadłe na poduchach zanieczyszczenia. Regularne wykonywanie tej czynności pozwala utrzymać je w czystości na co dzień.

poduszki dekoracyjne

Wietrzenie

W poduszkach – także tych ozdobnych – często osiedlają się roztocza. Samo ich pranie może nie rozwiązać problemu, gdyż bez możliwości szybkiego wysuszenia poduszek (np. w suszarce bębnowej lub w pełnym słońcu latem) – pojawią się we wnętrzu poduszek z powrotem w rekordowym tempie. Dlatego też warto wykorzystywać to, co ofiaruje natura i latem co jakiś czas wystawiać poduszki na działanie palącego słońca, a zimą – układać je na mrozie. Zarówno wysoka, jak i niska temperatura pozwoli szybko pozbyć się nieproszonych gości.

Poszewki

Poduszki dekoracyjne są narażone nie tylko na zakurzenie czy „wizytę” roztoczy, ale również inne zabrudzenia. Posiadacze psów oraz rodzice małych dzieci muszą liczyć się z tym, że pupile przyniosą na poduchy sierść lub piasek, a maluchy – mogą rozlać napój czy przypadkiem wetrzeć w nie coś do jedzenia. W takich sytuacjach szczególnie wskazane jest nakładanie na poduszki dekoracyjnych poszewek. Znacznie łatwiej jest wyprać je i wymienić, a przy tym utrzymać całość w optymalnej czystości. To także doskonały pomysł na zmianę wystroju wnętrza. Nawet tak niewielka zmiana jak „nowe” poduszki w estetycznych poszewkach potrafi odmienić wygląd pomieszczenia.

Ostrożność

Oprócz powyższych kwestii, warto również po prostu uważać na poduszki. Jak sama nazwa wskazuje, mają one charakter dekoracyjny, dlatego dobrym pomysłem może okazać się ograniczenie ich użytkowania. Oczywiście, nie chodzi o to, by ich w ogóle nie dotykać, jednak np. do popołudniowej drzemki lepiej jest wykorzystać inne poduszki. W ten sposób wypełnienie egzemplarzy dekoracyjnych nie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu i zachowa odpowiedni kształt na dłużej.