W większości domów salon jest miejscem, w jakim spędzamy najwięcej czasu. To w nim przyjmujemy gości oraz organizujemy istotne, rodzinne imprezy. Więc należałoby zadbać o jego wygląd oraz styl dostosowany do gustu gospodarzy. Dobra atmosfera salonu zależy nierzadko od kompozycji więc dobrze dopasowanych ozdób. Jednym spośród najistotniejszych tego rodzaju składników jest obraz na ścianę. Natomiast, jak dobrać ten najdoskonalszy?

Obraz na ścianę – jak dobrać najlepszy?

Obcowanie z obrazem powinno przede wszystkim powodować dobre emocje oraz powiązania, jednak zarazem obraz nie powinien opanować pomieszczenia, ponieważ może po pewnym czasie powodować przemęczenie. Pamiętajmy, iż obraz to element powierzchni, jaki jest z nami na lata, więc należałoby przeznaczyć więcej czasu na jego dobór. Przy doborze wielkości obrazu punktem kluczowym jest zawsze wielkość pomieszczenia, natomiast co za tym idzie wielkość ściany, na jakiej planujemy powiesić obraz.

obraz na ścianę

Jak wybrać obraz do wnętrza?

Nowoczesna sztuka dekoratorska obok tradycyjnych obrazów na płótnie proponuje także mnóstwo ofert innowacyjnych grafik, jakie dzięki innowacyjnemu wzornictwu czy innowacyjnej postaci nadadzą powierzchni niezwykły charakter. By natomiast rezultat był rzeczywiście imponujący, przy doborze dobrego malowidła w pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na kubaturę pomieszczenia – obraz na ścianę nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały – jego wielkość musi być odpowiednia do wymiarów wnętrza. Odpowiednia reguła dotyczy także samych motywów na nim położonych.

Zadbaj o to, aby Twój obraz na ścianę nie był zasłonięty poprzez pozostałe detale wyposażenie salonu. By odpowiednio go zaprezentować, zawieś go mniej więcej na wielkości oczu. Najlepiej bliżej środka ściany, unikaj kątów pokoju. Jeśli decydujesz się na zawieszenie paru obrazów, jakich wielkość jest odmienna, wieszaj je tak, by ich górne krawędzi nie znajdywały się w jednej linii. Rama to niezwykle istotny element obrazu, jaki musi być dostosowany zarówno do samego malowidła, jak również do kompozycji pomieszczenia.