Wybór zastawy porcelanowej może być trudniejszy niż się wydaje. Sklepy z porcelaną mają w ofertach wiele różnych serwisów i czasami naprawdę trudno jest się zdecydować. Serwis porcelanowy, który zamierza się kupić, powinien być dobrej jakości i służyć przez długi czas.

Jaka będzie najlepsza zastawa porcelanowa?

Zastawa porcelanowa, czy to kupowana dla siebie, czy na prezent, powinna być wybrana w sposób przemyślany. Po pierwsze dlatego, że to zakup na lata, a po drugie często wiąże się z dużym wydatkiem. Coraz częściej zakupów dokonuje się przez internet, a w taki sposób wybrać zastawę jest jeszcze trudniej, ponieważ nie można jej dotknąć i poczuć jak szlachetnym materiałem jest porcelana. Trzeba mieć świadomość tego, że najbardziej efektowny serwis będzie z „czystej” porcelany, ale na rynku dostępne są także fajansowe i kamionkowe.

zastawa porcelanowa

Jak odróżnić porcelanę do fajansu?

Stacjonarny sklep z porcelaną ma tę przewagę nad internetowym, że można dokładnie przyjrzeć się każdej zastawie. Najlepsza jakościowo porcelana jest koloru śnieżnobiałego. Wszystkie szare naczynia z pewnością są niskiej jakości. Wyjątek stanowią modne ostatnio zastawy kremowe. Najważniejszą cechą prawdziwej porcelany jest to, że przepuszcza światło, natomiast fajans jest pokryty trwałym szkliwem i nie posiada tej cechy. Serwis porcelanowy po latach nadal będzie gładki, a na fajansowym, z czasem, pojawiać się będą cieknie niteczki pęknięć. Ciekawym testem jest „próba atramentu”. Jeśli na porcelanowy talerz wleje się kroplę tej cieczy i po chwili zmyje wodą, nie pozostanie żaden ślad. Na fajansowym talerzu plama z atramentu pozostanie. Sprawdź https://www.e-sas.pl/domdekor/porcelana-2.