Sklejka to nic innego, jak płyta zbudowana z kilku arkuszy cienkiego forniru. Przybiera ona postać płyt wielkoformatowych, którą stosuje się na wielkich płaszczyznach oraz w zabudowach dekoracyjnych, na przykład meblach, na ścianach, a nawet na podłodze. Warto nadmienić, że sklejki to jedne z najbardziej mocnych produktów drewnopochodnych.

Budowa sklejki

Sklejka składa się bardzo cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Te są prasowane pod ciśnieniem oraz w wysokich temperaturach, a warstwy układa się w taki sposób, żeby sąsiednie arkusze były układane w różnych kierunkach – naprzemiennie. Oznacza to, że budowa sklejek jest niepodatna na odkształcenia oraz wyróżnia się wytrzymałością mechaniczną.

Sklejki wykonuje się z drzew iglastych (to jest sosna lub świerk), bądź liściastych (olcha, buk, topola, brzoza i tym podobne). Takie płyty można zamówić o określonych wymiarach i stosować w wielu miejscach.

Zastosowanie sklejek

Sklejki są lekkie, ale równocześnie i twarde. Można je ciąć piłą ręczną lub pilarką elektryczną. Można je wykorzystywać między innymi do konstrukcji ścian działowych, podestów, okładzin ścian, stopni schodów, sufitów podwieszanych, podłóg oraz zabudowy meblowych, dekoracji półek, bądź szafek kuchennych. .

Sklejki należy dobrać pod względem warunków, które panują w danym pomieszczeniu i stopnia wilgoci. Sklejki wodoodporne można stosować do kuchni i łazienek.