Glamour to styl elitarny, pełen przepychu i luksusu, dbający o każdy detal aranżacji. Charakter tego stylu widoczny jest szczególnie w salonie, który jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu. Ważną rolę w stylu glamour gra oświetlenie do salonu.

Czym charakteryzuje się styl glamour?

Ten wyjątkowy i pełen wygód nurt w sztuce aranżacyjnej wybiera najlepszej jakości tkaniny, meble, dekoracje oraz oświetlenie. Bogactwo stylu przejawia się szczególnie w salonie, gdzie główną rolę grają meble tapicerowane (sofa oraz fotele) stylizowane na wiktoriańskie. Stolik kawowy w stylu glamour wyróżnia się prostotą kształtów oraz starannością wykończenia – wykonany jest ze szkła oraz chromowanej lub pozłacanej podstawy. Oświetlenie salonu w stylu glamour to z reguły okazały żyrandol kryształowy lub wieloramienna lampa z małymi abażurami. Na ścianie nie może zabraknąć okazałego lustra w srebrnej ramie oraz konsoli, gdzie ustawia się dekoracje (wazony z kwiatami, srebrne ramki ze zdjęciami, figurki dekoracyjne – srebrzyste lub pozłacane). 

Oświetlenie salonu

Oświetlenie do salonu w stylu glamour

Jedną z najbardziej efektownych dekoracji salonu glamour jest kryształowy żyrandol. W obszernych pomieszczeniach o wysokich sufitach pojawiają się kilkukondygnacyjne żyrandole – jeden lub kilka. Światło żarówki, które przebija się przez malutkie kryształki, rzuca na ściany kolorowe refleksy nadające salonowi niepowtarzalnego charakteru. Oświetlenie salonu mogą także stanowić kinkiety o nieprzezroczystych abażurach czy żyrandole wieloramienne. Stłumione abażurem światło nadaje salonowi intymnego i zacisznego klimatu.