Bardzo ważną kwestią podczas aranżowania salonu jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Nie należy jednak ograniczać się tylko do jednego źródła światła, ale postawić na różnorodność. Lampy wiszące typu kinkiety i żyrandole to jedno, ale przydadzą się także mobilne lampy stojące. Za ich pomocą można stworzyć nastrojowy klimat lub doświetlić konkretne miejsce, element wyposażenia.

Jak wybrać lampy do salonu stojące?

lampy podłogowe
https://www.sfmeble.pl/c/lampy-podlogowe-oswietlenie

Lampy podłogowe dostępne są w naprawdę wielu odsłonach, przez co każdy dobierze odpowiedni model do swojego wnętrza, potrzeb i preferencji. Nie brakuje tych pasujących do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym, retro, skandynawskim, romantycznym, glamour itd. Możliwości jest naprawdę wiele ze względu na bogaty i zróżnicowany asortyment. Producenci oświetlenia dokładają wszelkich starań do tego, aby klienci mieli w czym wybierać i byli w pełni zadowoleni z zakupu. Za pomocą niepozornej lampy można urozmaić lub dopełnić aranżację, zmienić wygląd tej dotychczasowej i nadać jej nowego charakteru. Zabawa światłem jest niemalże nieskończona, można uzyskać przeróżne efekty świetlne. Ograniczanie się tylko do centralnego puntu w postaci standardowego żyrandola mija się z celem, szczególnie w nowoczesnych pomieszczeniach. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie kilka różnych źródeł światła. Umiejętnie dobranym oświetleniem można wpłynąć na postrzeganie przestrzeni, stworzyć unikalny wystrój sprzyjający wykonywaniu konkretnym czynnościom – relaksowi, pracy, czytaniu, oglądaniu TV, jedzeniu itd. Od lampy stojącej należy wymagać nie tylko funkcji użytkowej, ale też dekoracyjnej. Praktyczność i estetyka to bardzo istotne parametry.

Rodzajów lamp podłogowych jest naprawdę wiele, mogą mieć regulowane ramię, być bezprzewodowe, wyposażone w stolik lub półkę. Nie brakuje modeli przeznaczonych do czytania, wzbogaconych o panel dotykowy, z gazetnikiem itd. Istotny przy lampie zawsze jest klosz/abażur. Im będzie on jaśniejszy i bardziej transparentny, tym można uzyskać ostrzejsze i bardziej rozproszone światło. W ten sposób możliwe staje się optyczne powiększenie wnętrza. W celu stworzenia nastrojowego klimatu wspaniale sprawdzą się klosze przyciemniane, które sprzyjają relaksowi i romantycznym chwilom. Klosz nieprzepuszczający światła sprawia, że jest ono kierowane tylko w jedną stronę. Jeśli lampy stojące mają pełnić funkcję dekoracyjną i wyróżniać się na tle pozostałych elementów wyposażenia, warto wybrać te w odważniejszych kolorach, o finezyjnych kształtach, ciekawie zdobione.