Podczas przygotowywania się do układania płytek na ścianę wiele osób z ogromną skrupulatnością podchodzi do wykonania w bardzo precyzyjny sposób zaprawy klejowej, odpowiednio rozplanowuje płytki na ścianie, a nawet dba o to, aby zachowana została prawidłowa dylatacja. Mało kto jednak pamięta o najbardziej podstawowej czynności podczas układania płytek na ścianie, czyli o odpowiednim przygotowaniu pod nią podłoża.

Odpowiednie podłoże na płytki na ścianę — dlaczego to tak ważne?

Wiele osób błędnie uważa, że jedynym czynnikiem, który powoduje mocne, stabilne, a co najważniejsze długotrwałe trzymanie się płytki na ścianie (dobry zakup), jest odpowiednia zaprawa. Zbyt wiele osób uważa, że jest ona jedynym czynnikiem, który powoduje, że płytki przez dekady mogą trzymać się na ścianie.

Jest to ogromny błąd, ponieważ klej, choć jest ważny, to jednak w głównej mierze to jakość podłoża odpowiada za jego skuteczność. Jakość tzn. to, jak dobrze zostało przygotowane przed rozpoczęciem układania na nim płytek.

Jak przygotować podłożę?

Jakie jednak czynności należy wykonać, aby podłoże było odpowiednio dobrze przygotowane? Chodzi tu przede wszystkim o to, aby zostały usunięte z niego wszystkie zanieczyszczenia i substancje, które mogłoby znaleźć się pomiędzy podłożem a klejem. Do takich substancji zaliczyć można tłuszcz, wapno, stare zaprawy klejowe, a nawet zwykły kurz.
Po odpowiednim wyczyszczeniu podłożona należy następnie przejść do jego gruntowania, czyli nakładania na niego odpowiedniej substancji, która wiążę się z podłożem i ułatwia nakładanie na niego kleju, co też jednocześnie zwiększa jego przyczepność.