Lampy sufitowe mogą mieć różną postać. Do szczególnie popularnych należą modele wiszące, które również występują w rozmaitych formach. Miłośnicy efektownego oświetlenia są dzięki temu w stanie znaleźć oprawę idealnie dopasowaną do stylu aranżacyjnego. Lampy tego typu mogą mieć kształty zarówno proste i minimalistyczne, jak i bardziej awangardowe i eleganckie.

Lampa do salonu

Lampy wiszące do salonu mają różne podstawowe kształty, w tym kwadratowe, prostokątne, okrągłe czy owalne. Zwolennikom bardziej nietypowych rozwiązań polecane są natomiast oprawy o zaskakujących formach, ze stylowymi wygięciami, efektownie łączonymi materiałami czy oryginalną powierzchnią. Duża różnorodność występuje także pod względem kolorystycznym i wzorniczym, dzięki czemu w aranżacji nie trzeba ograniczać się do bieli, srebra i złota. W eleganckim salonie doskonale sprawdzi się oprawa o lśniącej powierzchni, ozdobiona kryształkowymi, szklanymi czy metalowymi detalami. Niektóre modele lamp wiszących do salonu posiadają też błyszczące koraliki, co upodabnia je do tradycyjnych żyrandoli.

lampy wiszące

Oprawa do kuchni

Lampy wiszące sprawdzą się nie tylko w salonie, ale również kuchni. W takim pomieszczeniu warto wybrać oprawę, która uprzyjemni przygotowywanie posiłków czy wieczorne przysiadywanie w rodzinnym gronie. Aby kuchnia była przestronna i jasna, należy ją odpowiednio oświetlić. W takich warunkach doskonale sprawdzi się lampa wisząca bezpośrednio nad stołem, która oświetli cały blat i jednocześnie nie oślepi siedzących przy nim osób. Mniejsze oprawy można zawiesić nad zlewozmywakiem czy kuchenką, zyskując w ten sposób dyskretne i praktyczne źródła światła.

Oświetlenie w przedpokoju

Lampy sufitowe wiszące z powodzeniem sprawdzają się także w przedpokoju. Pomieszczenie to stanowi wizytówkę całego mieszkania, dlatego powinno być uporządkowane i spójne stylistycznie z pozostałymi wnętrzami. Dotyczy to również oświetlenia, dlatego warto wybrać model lampy sufitowej wiszącej o odpowiedniej stylistyce. Przedpokoje są zwykle niewielkie, więc najlepiej sprawdzi się oprawa umieszczona centralnie. Nie tylko dobrze doświetli lustro i wejście, ale też wszystkie zakamarki wnętrza. W sąsiedztwie zamontować można także mniejsze lampy wiszące, które będą odpowiednio dopasowane do mebli, ścian, podłogi czy różnych drobnych dodatków.