Współcześnie producenci zaoferować na mogą ogrom materiałów, które mogą posłużyć do wyłożenia powierzchni kuchni, łazienki, korytarza czy też tarasu i balkonu. Niemniej jednak jednym z najciekawszych i coraz popularniejszych w polskich domach materiałów jest gres. Czym charakteryzują się płytki wykonane z tego materiału oraz jakie miejsca są najlepsze na ich zastosowanie?

Czym jest gres?

Chociaż każdy z nas słyszał o gresie, to nie wszyscy wiemy czym tak naprawdę ten materiał jest. W praktyce jest to jeden z rodzajów płytek ceramicznych, który powstaje z odpowiedniej mieszanki skał i minerałów. Do wytworzenia płytki gresowej stosuje się tzw. kamionkę szlachetną, w której skład wchodzi m.in. glina, szamot, kaolin czy też piasek kwarcowy.

W celu wytworzenia płytki kamionka szlachetna poddawana jest naciskowi rzędu kilkuset kilogramów na centymetr kwadratowy oraz wypalana w temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza. Ze względu na materiał wykonania oraz proces obróbki tego rodzaju płytki ceramiczne charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością. Ze względu na tą cechę niskie temperatury nie powodują ich pękania.

Płytki gresowe – co oferują producenci?

Jako że, płytki wykonane z kamionki szlachetnej odznaczają się wysoką tolerancją na niskie temperatury możemy je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wszystkie oferowane przez producentów płytki tego rodzaju podzielić możemy na dwie podstawowe kategorie. Nabyć możemy:

  • płytki techniczne,
  • płytki szkliwione.

Pierwsze z nich, ze względu na niską połyskliwość charakteryzują się nieco mniejszą dekoracyjnością. Z tego powodu stosowane są one najczęściej do wykładania powierzchni znajdujących się na zewnątrz budynku. Płytki techniczne są szczególnie popularne na balkonach oraz tarasach. Czym różnią się od płytek szkliwionych?

Płytki szkliwione jak sama nazwa wskazuje odznaczają się dodatkową warstwą szkliwa znajdującą się na powierzchni płytki. Nadaje ona płytce unikatowych walorów estetycznych. Należy pamiętać, że poszczególne szkliwa mogą różnić się takimi właściwościami, jak odporność na ścieranie lub uderzenia.